На 9 май, Денят на Европа, в РИМ – Габрово беше открита изложбата „Военно време. Габрово през Втората световна война“. Тя разглежда, за пръв път след 39-годишно прекъсване след 1989 г. и за пръв път необременена от идеологически постулати, темата за най-големия военен конфликт в човешката история и неговото отражение в на локално ниво.
Авторът на временната експозиция Иван Постомпиров, главен уредник в РИМ – Габрово, представи пред гостите основните моменти от проблематиката на периода. На фона на драматичните събития в световен мащаб и българското участие в тях е показано развитието на Габрово в стопанско, социално и политическо отношение в годините на войната. Изтъкнато е възходящото развитие на местната индустрия до втората половина на 1943 г., но и трудностите, които тя изпитва вследствие военните ограничения. Подчертано е появата на спекулата, черната борса, социално-икономическите тежести върху населението и борбата на властта с тях.
За пръв път се третира темата за присъствието на германските войски в Габрово и за пръв път са експонирани снимки свързани с нея. За пръв път е разгледана темата за младежката казионна организация „Бранник“ и за Съюза на българските национални легиони в града. Показана е нелегалната въоръжена съпротива срещу официалната власт, разгърната от БРП (к). Хронологично темата завършва с българското участие в заключителния етап на Втората световна война, в която габровци дават свидни жертви. В изложбата са експонирани 40 движими културни ценности: оръжия, награди, документи, вещи.
За пръв път се представят помощник-командирска униформа на габровец от войната и фронтова униформа на съветски генерал, чиято дивизия е минала през Габрово.
Изложбата е посветена на 80-годишнината от края на Втората световна война и 165-годишнината от обявяването на Габрово на град, чиято история и културно наследство РИМ – Габрово продължава да събира, изучава и представя.