Наскоро в Регионален исторически музей – Габрово постъпи дарение, свързано с първото колоездачно дружество, създадено в града ни. Неговото основаване се свързва с габровеца Димо Заимов (1873 – 1954), който е учител по гимнастика в Априловската гимназия. В последствие той е и деловодител на новото сдружение. Габровецът става известен със своето 51-дневно пътешествие с велосипед до Балканското изложение в Лондон през 1907 г.
През 1905 г. по инициатива на учителя Заимов се създава колоездачно дружество, на което се знае и рождената дата – 10 май. Първоначалното име е „Габровско колоездачно дружество“, а през 1920 г. то се преименува на „Габровско колоездачно дружество „Янтра“. И още в самото начало е приет неговият устав и символите, които да го отличават. Документът е утвърден от Министерството на вътрешните работи с решение № 128 от 1905 г. В устава са записани всички дейности, свързани с дружеството.
Според основните цели то трябва:
- Да сдружава гражданите любители на този спорт.
- Да се грижи за тяхното физическо и нравствено развитие.
- Да основе фонд за постройка на собствен колодрум в града.
Тези дейности трябва да се постигат с устройване на игри, надбягвания и екскурзии. Допълнително се посочва организиране на различни занятия по специални правилници и беседи, насочени към нравственото развитие на членовете на дружеството.
Среща на габровски, севлиевски и келифаревски колоездачи в Трявна, април 1908 г.
Интересно е, че могат да се записват представители и на двата пола, като единственото условие е те да имат навършени 17 години.
В уставните страници са описани детайлно и отличителните дружествени символи. На печата е изобразен велосипед, който заема централно място, а около него има надпис „Габровско колоездачно дружество“. За патронен празник е определен 29 юни (Петровден). Друг дружествен символ е знамето, което е споменато в устава, но не е описано подробно. Сега, от новото дарение можем да видим неговите параметри. То има квадратна форма, а от двете му страни има извезани надписи: единият е „15 май 1905 г. – Габрово“, а другият – „Габровско колоездачно дружество“. Датата е различна от тази на основаване на организацията; тогава знамето официално е било връчено на дружественото ръководство.
Униформено облекло е бяла фланелка, бели гащета, дълги черни чорапи, каскет със сив цвят и трикольорна лента през гърдите. Настоятелството на дружеството се състои от председател, подпредседател, касиер, деловодител, войвода и подвойвода и двама съветници. Първият му състав е от авторитетни обществени фигури, предимно индустриалци: председател – Иван Недков, подпредседател – Ст. Бобчев, деловодител – Димо Заимов, касиер – Сава Момерин, войвода – Никола Цокев, подвойвода – Васил П. Ахчиев, съветници – Иван Валек и И. Червенаков. В периода 1907 – 1909 г. Заимов представя габровската организация, която наброява десетина души, в Българския колоездачен съюз.
Освен с дейността си да събира любителите на колоездачния спорт на едно място, дружеството започва да заема активно участие в културния живот на Габрово. То устройва различни атракции, вечеринки и игри, посредством които населението разнообразява ежедневието си. Точно по тази причина това сдружение се подпомага от Габровската община.
С решение на Габровски градски общински съвет от 15 март 1906 г. на дружеството се отстъпва мера, в местността Маркотея за колодрум и игрище за юнаците, с условие мястото да се облагороди, като се посадят дръвчета. През март 1938 г. Гимнастическо дружество „Габровски юнак“, Колоездачно дружество „Янтра“ и Спортен клуб „Чардафон“ образуват Федерация на организациите за физическо възпитание, която има за цел физическото и морално възпитание на българския народ. На 10 юли 1945 г. Дружеството се обединява с Мото дружеството и се нарича Народно колоездачно и мото дружество „Янтра“ – Габрово.
Дареното знаме е средноформатно, за да може да се държи с една ръка при каране или да се подпре на велосипеда. То неизменно е присъствало на всички официални събития, в които дружеството е участвало.
Регионален исторически музей – Габрово благодари на дарителя Емил Дамянов за възможността да съхрани реликва от нашето минало, която пази спомена за една от най-активните и атрактивни обществено-спортни организации на местно ниво в страната. Благодарение на добрите колоездачни традиции в Габрово се развиват големите спортисти Никола Ненов – Буката, Георги Одрински, Светослав Чанлиев и редица други.
165 години след обявяването на Габрово за град най-старата музейна институция – РИМ – Габрово, продължава да съхранява и представя културната памет на габровци и да поддържа местната и националната идентичност.
Автор на материала – Илия Димов, отдел „Работа с публики“ в РИМ – Габрово