Европейска нощ на музеите през 2026 г. в Регионален исторически музей – Габрово се превърна в истински празник на любителите на родната история и интересните преживявания. Четирите часа в музейната сграда минаха неусетно за многобройната публика и музейните служители. Историческият разказ, илюстриран с най-атрактивните артефакти привлече всеобщо внимание. Малки и големи разглеждаха витрини, отваряха чекмеджета с експонати, четяха текстове, подреждаха пъзели, гледаха видеа, снимаха се за спомен като банкери. Изкачването по автентичната вита стълба от 1904 г. водеше до залите посветени на бележитите габровци, изложбата за археологическото стъкло и към детските ателиета. На последния етаж мнозина се снимаха в импровизирания интериорен фото кът и търсеха скритите послания на Недко Солаков в художествената експозиция.
Част от програмата беше и изложбата посветена на Априлското въстание (финансирана от Министерство на културата), а на излизане мнозина отнесоха уникални сувенири.
Проведената за пръв път от 2019 г. насам в Регионален исторически музей – Габрово Нощ на музеите привлече над 500 посетители, които изпитаха много положителни емоции и се превърнаха в приятели на музея! А за институцията остана удовлетворението от изпълнената обществена мисия и живата връзка с местната общност и гостите на Габрово.
