В съботното утро служителите на музея посрещнаха любознателните четвъртокласници от Основно училище „Ран Босилек“. Първото място, на което се спряха, бе изложбата „Когато левът става история“. Тук откриха познати и непознати монети и банкноти от историята на българската валута и оригинала на първата българска банкнота, за която вече добре знаеха от предишни посещения на музея.
Втората им спирка беше в камерната зала, където ги очакваше „Стъкленото наследство“ на Габрово и Севлиево – изящни накити от стъкло, включени в откритата само ден преди това съвместна изложба на Регионален исторически музей – Габрово и Исторически музей – Севлиево.
Но главната причина за посещението им беше урок, посветен на родения в Нова махала Тодор Бурмов. С презентация и различни задачи се запознаха с неговата учителска, журналистическа и политическа дейност.
С работа в екип и с помощта на материали от фондовете на музея видяха неговия почерк в бележка до учителя Цвятко Недев и в писмо, писано малко след пристигането му в Цариград. Благодарение на бележката разкриха проблем, с който Бурмов се сблъсква близо месец след постъпване в училището, а чрез писмото посочиха препоръки, давани от него.
Наученото показаха в отборно състезание, с което занятието приключи. Като бонус от музея подредиха и пъзел с първата българска банкнота върху монитора в образователната зала.
