На 5 февруари от 17 часа в Регионален исторически музей – Габрово ще бъде открита изложбата „Когато левът става история. Парите на Третата българска държава от фондовете на РИМ – Габрово“.
Посветената на 145-годишнината от създаването на националната ни валута изложба е актуална и емоционално свързана с музейната публика. В нея са представени парични знаци на Третатата българска държава – Княжество България (1880 – 1908), Царство България (1908 –1946), Народна република България (1946 – 1990) и Република България (1990 – 2025).
Със своите номинали, дизайн и стилистика българските монети и банкноти отразяват различните периоди в развитието на държавата. Те свидетелстват за политическата, социално-икономическата и културната политика на страната.
Акцент на временната експозиция е уникалната движима културна ценност от нумизматичната колекция на музея – първата българска банкнота, 20 лв. злато от 1885 г.
Изложбата „Когато левът става история. Парите на Третата българска държава от фондовете на РИМ – Габрово“ може да бъде разгледана до 20 април 2026 г.

