Публикуван е Отчетът на Института за исторически изследвания при БАН за 2024 година. Общото събрание на учените в института е избрало изданието Известия на Регионален исторически музей – Габрово, т. IX, 2024, Фабер, ISSN 2367-783X, 267 стр. за най-значимо научно постижение на звеното.
Припомняме, че сборникът съдържа докладите от Националната научна конференция „Индустрия, индустриално наследство, музеи“, която се проведе на 2 – 3 ноември 2023 г. в РИМ – Габрово. Форумът беше посветен на 140-годишнината от основаването на Априловския музей в Габрово, чийто първоприемник е РИМ – Габрово и 150-годишнината от рождението на Пенчо Семов, най-видният представител на габровския промишлен елит. Сборникът и конференцията бяха изпълнени от Регионален исторически музей – Габрово и Института за исторически изследвания – Българска академия на науките по национален проект „Индустрия, индустриално наследство, музеи“, одобрен от Научния съвет на Института за исторически изследвания.
В сборника са публикувани докладите: „Пенчо Семов – 150 години от рождението му. Нови щрихи към неговия образ“ на Красимира Чолакова от Габрово, „Идеята за Музей на индустрията в Габрово и нейните реализации“ на Росен Йосифов от РИМ – Габрово, „Количествен анализ на текстилната индустриализация и деиндустриализация на България, 1870 – 1912 г.“ на доц. дсн Мартин Иванов от СУ „Св. К. Охридски“, „Каналите в занаятчийската дейност на габровци“ на Илия Димов от РИМ-Габрово, „История на кабелното производство в Севлиево от 1936 година до наши дни“ на Ивета Миленова от ИМ – Севлиево, „Вълнено-текстилната фабрика на Хаджи Димитър Татев в с. Сотиря, Сливенско (края на ХIХ – средата на ХХ век). Биографични бележки за основателя ѝ, неговия род и съдбата на фабриката до национализирането ѝ“ на гл. ас. д-р Милена Маринова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН, „Индустриални зони в Габрово – фактори за формиране, развитие и особености, 1882 – 1947 г.“ на Иван Постомпиров от РИМ – Габрово, „Мелницата в Балчик – индустриалната перла на Южна Добруджа“ на Радостина Енчева и Поликсения Петрова от ИМ – Балчик, „Стопанската модернизация в България по време на Студената война: теоретични и историографски аспекти“ на проф. д-р Илияна Марчева от Института за исторически изследвания при БАН, „Възходът на българската парфюмерийно-козметична индустрия – „Арома“ и „Ален мак“ на гл. ас. д-р Ирина Григорова от Института за исторически изследвания, „Ролята на външната търговия за българското стопанство в периода есента на 1944 – началото на 1947 г.“ на ас. д-р Мирена Митова от Института за исторически изследвания, „Превоз на товари от българското стопанско обединение „Международен автомобилен транспорт“ – направление Иран“ на доц. д-р Надя Филипова от Института за исторически изследвания и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, „Войните – част от живота на три поколения българи от фамилия Костови“ на доц. д-р Светла Панайотова от Технически университет – Габрово.
Изданието може да намерите в Регионален исторически музей – Габрово и музеен обект „Дечкова къща“.