Лични вещи, принадлежали на първата българска лекарка – д-р Тота Венкова, представя Регионален исторически музей – Габрово

По повод Националния празник на Република България Регионален исторически музей – Габрово експонира културни ценности – вещи, принадлежали на д-р Тота Венкова, първата дипломирана българска лекарка. Временната експозиция е част от инициативата на РЕМО „Етър“ за представяне на видни личности от българското националноосвободително движение. Събитието се реализира под мотото „Така извоювахме свободата…“ и тази година е посветено на Непокорните българки – жените в националноосвободителното движение. От 27 февруари до 9 март в Музейния център на РЕМО „Етър“ ще бъдат представени предмети на Баба Тонка, в РИМ – Габрово на д-р Тота Венкова, а в Националния музей на образованието – на Анастасия Тошева.

Д-р Тота Венкова Чехларова е родена през пролетта на 1855 г. в гр. Габрово в семейството на Мария и Венко Чехларови. Рано остава сираче и благодарение на материалната помощ на Благотворителното женско дружество „Майчина грижа“ през 1873 г. завършва с отличен успех и примерно поведение първия випуск на Габровското петокласно девическо училище. Същата година става учителка в основния курс на училището. С идването на руските войски през Руско-турската война 1877-1878 г. всички училища в Габрово са превърнати в лазарети. Тота Венкова постъпва като самарянка във военния лазарет и решава да посвети живота си на страдащите и болните. Руски военен лекар ѝ помага да подаде молба за стипендия от Санктпетербургското благотворително дружество, в която изразява голямо желание да се посвети на медицинската наука. Получава стипендия и заминава за Петербург да учи медицина. Прекъсва следването си, заради заболяване, и се връща в България. През 1883 г. заминава отново за Санкт Петербург, като стипендиантка на Министерство на народната просвета. Завършва медицина през 1886 г., прибира се в България и работи като лекар в Русе, Велико Търново, Варна и София.

Тота Венкова като студентка по медицина в Петербург, Русия. 1884 г.

През 1893 г. специализира вътрешни и детски болести в Санкт Петербург. Две години по-късно специализира във Виена акушерство и гинекология. След завръщането си основава курсове за подготовка на акушерки към Александровска болница в гр. София. До 1900 г. е училищен лекар в Софийската девическа гимназия.

Тота Венкова със състудентка в Петербург, Русия. 1884 г.

Поради здравословни проблеми д-р Тота Венкова се оттегля от държавна работа и работи само на частна практика. Нейният дом в центъра на София се превръща в безплатна акушеро-гинекологична консултация. Така до края на дните си тя помага на болни, бедни и безприютни. Почива на 23 декември 1921 г.

В написаното от нея през 1920 г. завещание оставя цялото си имущество на: санаториум за гръдно болни „Цар Фердинанд I“ в Искрец за обзавеждане на павилион с 40 легла за лечение на туберкулозни деца – 500 000 лв., на Габровското девическо училище – 500 000 лв. и на Софийския университет – 40 000 лв.

Тота Венкова след завършване на медицина и завръщането си в България. [след 1884 г.]

През 1997 г. нейните мощи са пренесени в Габрово и положени в двора на някогашното кино „Майчина грижа“. По повод 150 години от нейното рождение, през 2005 г. е обявена за почетен гражданин на Габрово.

Окръжна болница „Тота Венкова“, открита през 1967 г. От 1971 г. носи името на д-р Тота Венкова. 1975 г.

Регионален исторически музей – Габрово съхранява вещи, които са принадлежали на първата българска лекарка – комплект за хранене, покривката, която е ръчно бродирана и е подарена от първата родилка на д-р Тота Венкова след специализацията ѝ в Русия, личен печат с нейните инициали и др.

 

Автор: Иван Постомпиров – главен уредник, РИМ – Габрово