С настъпването на пролетта в музеен обект „Дечкова къща“ на Регионален исторически музей – Габрово посетителите могат да видят и чуят едно от чудесата на Новото време, което модерността донася в града – големия паркетен часовник. След година и половина реставрация сложният механизъм на устройството заработи отново и сега представеният в постоянна експозиция „Градски бит от края на XIX – 40-те години на ХХ в.“ часовник за пръв път след своето експониране действително отмерва времето. За да „оживее“ културната ценност заслуга имат майсторите Димитър Тонев и Генчо Цвятков, които са съвременно доказателство за габровската изобретателност и трудолюбие.
Часовникът е от типа „Grandfather“, марка Embee на фирмата на Матиас Бояле от град Санкт-Георген-им-Шварцвалд в Югозападен Баден-Вюртемберг, Германия и може да бъде датиран ок. 1925 г. Принадлежал е на габровската фамилия Ямантиеви и е придобит при търговската им дейност.
Ако посетите Дечковата къща, ще чуете ритмичното потракване на часовника, може да сте свидетели на звънкия му камбанен звук, отмерващ времето на всеки четвърт час или да имате късмета да видите как музейните служители го навиват, издърпвайки тежките топузи около голямото махало.
В епохата на дигиталните устройства и изкуствения интелект, в музейната експозиция може да се докоснете до един от техните предшественици, дело на човешкия гений – големият механичен часовник, който продължава да измерва 165-годишната история на Габрово като център на стопанска дейност и модерна култура.