Учениците от II клас при Основно училище „Иван Вазов“ първи посетиха новата постоянна експозиция „Габрово и габровци“ на Регионален исторически музей – Габрово.
В последният ден на учебната седмица възпитаниците на г-жа Женя Вълнарова посетиха музея, където нашите специалисти ги запознаха с историята на Габровския регион от древността до наши дни.
В първата част на своята визита второкласниците разгледаха витрините посветени на древната история на региона – кремъчните и костни сечива, шила и амулети, използвани от праисторическия човек, артефактите от тракийския и римския период, както и първите археологически доказателства за възникването на нашия град през Средновековието. Голям интерес у децата предизвикаха челюстите от пещерна мечка, открити в пещерата „Бачо Киро“ край Дряновския манастир.
След това нашите малки гости се запознаха с историческото и стопанското развитие на града през Османския период. Научиха, какво е била ролята на дерветджиите, разгледаха част от произведенията на габровските тюфекчии и куюмджии. Докоснаха се до традиционните занаяти като кожарство, ножарство и гайтанджийство – обособени в своеобразен интерактивен „Габровски дюкян“ и научиха за участието на габровци в Априлското въстание и Освободителната война.
В следосвобожденският период вниманието на учениците бе насочено към развитието на текстилната и кожарска индустрия в Габрово – двата най-развити отрасъла в нашия град, участието на габровци във войните за национално обединение, както и към един безценен експонат – първата българска банкнота с номинал от 20 лв. и сериен № 000001, пусната в обръщение през 1885 г.
За финал на своята обиколка в музея учениците разгледаха залата, където чрез запазени артефакти и снимки са представени някои от най-известните габровски личности – духовникът Йосиф Соколски, героят на Съединението – Продан Тишков – Чардафон, най-успелият габровски кмет – Илия Кожухаров, индустриалецът и дарител – Пенчо Семов.
Екипът на музея благодари на г-жа Вълнарова и се надяваме ползотворното сътрудничество между РИМ – Габрово и ОУ „Иван Вазов“ да продължи и за напред.