Европейска нощ на музеите в Регионален исторически музей – Габрово

В Европейската нощ на музеите на 23 май от 19.00 до 23.00 часа посетителите на Регионален исторически музей – Габрово ще могат не само да разгледат новата експозиция „Габрово и габровци“, временните изложби „Свобода или смърт. Габровци в Априлското въстание“ и „Стъклено наследство от фондовете на Регионален исторически музей – Габрово и Исторически музей – Севлиево“, експозицията със скулптури на Митьо Солаков и (НЕ)монументалните драсканици на Недко Солаков, но и да преминат в „недостъпните“ музейни пространства.

Гостите ще получат уникалната възможност да стигнат до трите етажа на музея по автентичното стълбище от 1904 г. и да се запознаят с историята на сградата, построена от братя Хаджистойчеви за семейно жилище и фамилна кантора.

В образователната зала на музея от 19.30 до 20.30 часа ще бъде организирано детско ателие „Монетни отпечатъци“, с препратка към това, че тук се е помещавала Българска народна банка (БНБ). От 20.30 до 21.30 часа малките посетители и техните придружители ще могат да се забавляват и да проверят своите знания за индустриалното минало на Габрово с дигитални игри или да подредят на интерактивния екран частите на първата българска банкнота от 20 лв. – реликва, която се съхранява в музея.

На третия етаж, в обособен фотокът, посетителите ще имат възможност да застанат до бреговете на р. Янтра и да си направят снимка на фона на старо Габрово.

Но това не е всичко! За спомен или за подарък гостите могат да изберат от разнообразните дизайнерски сувенири, интерпретиращи културни ценности и детайли от експозицията, да станат притежатели на реплики на уникални експонати, произведени от музея на собствен 3D-принтер, или да обогатят познанията си с някое от музейните издания.